2015 NPCC Girls Class A Championship

Overall Finish List

September 19, 2015


New Prairie High School Cross Country New Prairie High School

2015 NPCC Invite

Place* Name Team Bib No Age Time Back Total Time Pace
1 Riley Welch Fremont 312   19:39.9 3:56/K
2 Alyssa Fanning Bremen 75 0:19.0 19:58.9 4:00/K
3 Rae Bedke Manchester 619 0:27.9 20:07.8 4:01/K
4 Claire Collins Winamac 1219 0:54.4 20:34.3 4:07/K
5 Adrianna Dague Caston 101 0:59.9 20:39.8 4:08/K
6 Justene Charlesworth LaCrosse 459 1:00.5 20:40.4 4:08/K
7 Kiersten Duzan Morgan Township 720 1:12.1 20:52.0 4:10/K
8 Holly Kuebler Kouts 445 1:22.9 21:02.8 4:12/K
9 Emily Ewen Tri-County 1026 1:31.3 21:11.2 4:14/K
10 Hailey Janssen Beecher 31 1:35.4 21:15.3 4:15/K
11 Ariel Barlow West Central 1137 1:44.2 21:24.1 4:17/K
12 Miah DelVecchio Fremont 313 1:47.1 21:27.0 4:17/K
13 Hailey Haveck Morgan Township 714 1:50.9 21:30.8 4:18/K
14 Ivy Allen North Newton 797 1:53.6 21:33.5 4:19/K
15 Tahnee Fuentes Manchester 620 2:00.2 21:40.1 4:20/K
16 Samantha Kohlheim Westview 1171 2:01.5 21:41.4 4:20/K
17 Lauren Bright Rossville 959 2:02.6 21:42.5 4:20/K
18 Mariah Haveck Morgan Township 715 2:04.4 21:44.3 4:21/K
19 Payton Schatz Hebron 336 2:08.2 21:48.1 4:22/K
20 Baylee McIntire Triton 1031 2:15.0 21:54.9 4:23/K
21 Burdette Clara Manchester 621 2:20.5 22:00.4 4:24/K
22 Lydia Rang Westview 1169 2:33.1 22:13.0 4:27/K
23 Michelle Cheatham Faith Christian 303 2:35.9 22:15.8 4:27/K
24 Sydney Sterrett Lafayette Central Catholic 468 2:36.5 22:16.4 4:27/K
25 Rosie Tolley Clinton Prairie 149 2:37.6 22:17.5 4:27/K
26 Jessie Rieth River Valley, MI 944 2:38.5 22:18.4 4:28/K
27 Taylor Adams Beecher 28 2:42.5 22:22.4 4:28/K
28 Star Rodriguez Hebron 338 2:46.3 22:26.2 4:29/K
29 Evelynn Byrum Caston 102 2:49.7 22:29.6 4:30/K
30 Kayla Hill Pioneer 877 2:52.0 22:31.9 4:30/K
31 Jaydyn Scott Winamac 1217 2:55.5 22:35.4 4:31/K
32 Emily Lynn Manchester 624 3:04.9 22:44.8 4:33/K
33 Ellen Fox Bremen 69 3:06.8 22:46.7 4:33/K
34 Haleigh Sweet Pioneer 880 3:17.9 22:57.8 4:35/K
35 Miya Kennedy Whiting 1199 3:20.2 23:00.1 4:36/K
36 Ruth Murcia North White 802 3:21.3 23:01.2 4:36/K
37 Mary Wheeler Bridgman, MI 90 3:22.6 23:02.5 4:36/K
38 Victoria Shedron Rossville 961 3:25.3 23:05.2 4:37/K
39 Carly Kohout South Central 1011 3:27.0 23:06.9 4:37/K
40 Natalie Egolf Hebron 337 3:29.0 23:08.9 4:38/K
41 Lilly Linch Winamac 1218 3:31.7 23:11.6 4:38/K
42 Nikki Schmidt Hebron 343 3:35.5 23:15.4 4:39/K
43 Hailey Law Clinton Prairie 151 3:38.4 23:18.3 4:40/K
44 Sarah Rohr Manchester 622 3:38.7 23:18.6 4:40/K
45 Anne Marie Schara North Newton 798 3:39.3 23:19.2 4:40/K
46 Trinity Box North White 804 3:40.4 23:20.3 4:40/K
47 Kaitlyn Cullers Bremen 74 3:41.8 23:21.7 4:40/K
48 Savanna Tate Bridgman, MI 89 3:42.6 23:22.5 4:40/K
49 Ziana Hummel Bremen 77 3:44.1 23:24.0 4:41/K
50 Kaitlin Essig Bridgman, MI 86 3:45.7 23:25.6 4:41/K
51 Sydnie Hill Eastern, Greentown 261 3:47.3 23:27.2 4:41/K
52 Molly Hapner Eastern, Greentown 262 3:48.8 23:28.7 4:42/K
53 Sierra Weaver Westview 1170 3:49.2 23:29.1 4:42/K
54 Maddy Bainbridge Beecher 29 3:51.6 23:31.5 4:42/K
55 Morgan Shields Clinton Prairie 148 3:52.0 23:31.9 4:42/K
56 Madison Hanna Morgan Township 721 3:52.6 23:32.5 4:42/K
57 Ashley Andrade Whiting 1201 3:54.5 23:34.4 4:43/K
58 Sidney Berry Caston 104 4:01.2 23:41.1 4:44/K
59 Megan Teitge Morgan Township 723 4:04.0 23:43.9 4:45/K
60 Amanda Krzyzanowski North Judson 790 4:06.3 23:46.2 4:45/K
61 Sara Bailey Winamac 1216 4:07.3 23:47.2 4:45/K
62 Tori Huenerber Beecher 33 4:07.5 23:47.4 4:45/K
63 Julia Ramirez Whiting 1204 4:08.0 23:47.9 4:45/K
64 Madison Burton Westview 1172 4:08.0 23:47.9 4:45/K
65 Katlyn Cherry Hebron 345 4:08.1 23:48.0 4:46/K
66 Dana Wherrett LaCrosse 461 4:09.4 23:49.3 4:46/K
67 Jaelyn Webb Manchester 623 4:10.4 23:50.3 4:46/K
68 Alexis Longoria Morgan Township 719 4:11.9 23:51.8 4:46/K
69 Alyssa Rokosz Hebron 340 4:15.0 23:54.9 4:47/K
70 Audrey Wuethrich West Central 1141 4:19.7 23:59.6 4:48/K
71 Tatum Fritch LaCrosse 464 4:22.9 24:02.8 4:48/K
72 Maryanne Gillen Rossville 962 4:30.4 24:10.3 4:50/K
73 Mallory Robertson Clinton Prairie 152 4:32.6 24:12.5 4:50/K
74 Meagan Chan Pioneer 875 4:33.2 24:13.1 4:51/K
75 Nikcola Gramm Bremen 70 4:34.1 24:14.0 4:51/K
76 Katelyn Mills Rossville 960 4:34.3 24:14.2 4:51/K
77 Malayla Mahoney Bremen 79 4:35.9 24:15.8 4:51/K
78 Madeline Pfister Boone Grove 64 4:37.7 24:17.6 4:51/K
79 Katherine Pfister Boone Grove 63 4:38.1 24:18.0 4:52/K
80 Adrianna Barlow West Central 1140 4:40.9 24:20.8 4:52/K
81 Clarissa Blackburn West Central 1142 4:42.7 24:22.6 4:52/K
82 Maddy Coffel Bremen 68 4:48.6 24:28.5 4:54/K
83 Alyssa Miller Westview 1173 4:51.9 24:31.8 4:54/K
84 Mckenzie Paschen Caston 103 4:53.7 24:33.6 4:55/K
85 Allison Hano Hebron 341 4:56.6 24:36.5 4:55/K
86 Carli Bredice Bridgman, MI 83 5:01.8 24:41.7 4:56/K
87 Haley McWherter Pioneer 879 5:03.6 24:43.5 4:57/K
88 Nicole Burke Clinton Prairie 153 5:03.7 24:43.6 4:57/K
89 Anna Pressel Morgan Township 722 5:07.9 24:47.8 4:57/K
90 Lexi Rosado Fremont 314 5:10.2 24:50.1 4:58/K
91 Alexis Demarco Kouts 449 5:12.2 24:52.1 4:58/K
92 Sidney Wheeler Bridgman, MI 91 5:15.1 24:55.0 4:59/K
93 Katie Barker Manchester 626 5:18.7 24:58.6 5:00/K
94 Katelynn Downham Boone Grove 65 5:19.9 24:59.8 5:00/K
95 Kaiti Krout Fountain Central 309 5:21.0 25:00.9 5:00/K
96 Nichole Eccles North Miami 793 5:26.4 25:06.3 5:01/K
97 Kenzie Kopka West Central 1138 5:28.3 25:08.2 5:02/K
98 Maddy Schumacher North Judson 791 5:29.4 25:09.3 5:02/K
99 Charis Trusty Fountain Central 310 5:31.7 25:11.6 5:02/K
100 Emma Patterson LaLumiere 455 5:33.8 25:13.7 5:03/K
 
Place* Name Team Bib No Age Time Back Total Time Pace
101 Lily Giancaspro Marquette Catholic, M.C. 646 5:35.7 25:15.6 5:03/K
102 Olivia Woodrow Fountain Central 311 5:36.2 25:16.1 5:03/K
103 Macy Wright Carroll, Flora 96 5:38.2 25:18.1 5:04/K
104 Hannah Dryden New Buffalo, MI 761 5:38.5 25:18.4 5:04/K
105 Moregan Rodehan Tri-County 1027 5:40.3 25:20.2 5:04/K
106 Kaylia Wiley North White 803 5:40.8 25:20.7 5:04/K
107 Erin O'Connor LaCrosse 460 5:43.8 25:23.7 5:05/K
108 Ryleigh Cadwell Kouts 450 5:49.2 25:29.1 5:06/K
109 Michaela Best Triton 1033 5:49.6 25:29.5 5:06/K
110 Molly McGill Carroll, Flora 97 5:50.6 25:30.5 5:06/K
111 Faith Roberston Kouts 447 5:50.6 25:30.5 5:06/K
112 Abigail Powell Triton 1035 5:51.5 25:31.4 5:06/K
113 Emma Burke Whiting 1200 5:55.3 25:35.2 5:07/K
114 Macie Williamson Bridgman, MI 92 5:57.1 25:37.0 5:07/K
115 Mary Parkman Westville 1177 6:04.3 25:44.2 5:09/K
116 Sandy Chaja North Judson 787 6:13.9 25:53.8 5:11/K
117 Elizabeth Musikant North Newton 799 6:16.6 25:56.5 5:11/K
118 Lauren Yager Kouts 446 6:18.9 25:58.8 5:12/K
119 Aimee Gladieux Triton 1032 6:25.3 26:05.2 5:13/K
120 Regina Gianotti Beecher 34 6:28.6 26:08.5 5:14/K
121 Amber Weers New Buffalo, MI 769 6:33.3 26:13.2 5:15/K
122 Sophia Shedron Rossville 963 6:39.6 26:19.5 5:16/K
123 Brianna Young Caston 105 6:41.9 26:21.8 5:16/K
124 Giselle Hernandez Whiting 1202 6:47.7 26:27.6 5:17/K
125 Madison Bullington Tri-County 1029 6:52.2 26:32.1 5:18/K
126 Keara Wisek River Forest 938 6:52.5 26:32.4 5:18/K
127 Hannah Smolek West Central 1143 6:55.5 26:35.4 5:19/K
128 Isabella Storey River Forest 937 7:03.9 26:43.8 5:21/K
129 Shyanne Saylor Oregon-Davis 842 7:06.6 26:46.5 5:21/K
130 Jocelyn Ricket North Miami 794 7:06.9 26:46.8 5:21/K
131 Karina Contreras River Forest 934 7:07.7 26:47.6 5:21/K
132 Allison McCormick LaCrosse 463 7:11.1 26:51.0 5:22/K
133 Melissa Rudolph South Central 1012 7:14.4 26:54.3 5:23/K
134 Megan Gillen LaLumiere 452 7:17.2 26:57.1 5:23/K
135 Allison Foerg Pioneer 876 7:20.6 27:00.5 5:24/K
136 Emily Jimenez Whiting 1198 7:23.5 27:03.4 5:25/K
137 Olivia Waugh Clinton Prairie 150 7:26.4 27:06.3 5:25/K
138 Juliana Ramos River Forest 936 7:30.6 27:10.5 5:26/K
139 Kennedy Ash Oregon-Davis 841 7:45.3 27:25.2 5:29/K
140 Rachel Ramos Boone Grove 62 7:46.9 27:26.8 5:29/K
141 Nicole Brockway Westville 1178 7:53.6 27:33.5 5:31/K
142 Anna Balashova South Central 1016 7:56.0 27:35.9 5:31/K
143 Sidnie Lewis North White 805 7:59.3 27:39.2 5:32/K
144 Emily Downing Winamac 1221 8:01.8 27:41.7 5:32/K
145 Abby Pfaffenbach North Miami 795 8:05.1 27:45.0 5:33/K
146 Ylana Padgett New Buffalo, MI 765 8:25.7 28:05.6 5:37/K
147 Alilyn Purcell New Buffalo, MI 766 8:26.4 28:06.3 5:37/K
148 Alysha May Triton 1036 8:30.3 28:10.2 5:38/K
149 Shelby Forrest Carroll, Flora 98 8:31.4 28:11.3 5:38/K
150 Katherine Zientarski Marquette Catholic, M.C. 647 8:31.9 28:11.8 5:38/K
151 Kayla LaRocco Marquette Catholic, M.C. 648 8:35.7 28:15.6 5:39/K
152 Sabrina Nice Caston 106 8:37.3 28:17.2 5:39/K
153 Anika Gnaedinger LaLumiere 453 8:42.8 28:22.7 5:40/K
154 Grace Mattingly Clinton Prairie 154 8:46.3 28:26.2 5:41/K
155 Emily Kinney Laville 546 8:50.7 28:30.6 5:42/K
156 Rose Perez River Forest 939 8:51.6 28:31.5 5:42/K
157 Kristen VanPelt New Buffalo, MI 767 9:19.4 28:59.3 5:48/K
158 Willa Wingard Boone Grove 66 9:19.7 28:59.6 5:48/K
159 Riley Schultz West Central 1139 9:35.5 29:15.4 5:51/K
160 Alexis Baldner Kouts 448 9:57.3 29:37.2 5:55/K
161 Emily Keller New Buffalo, MI 763 9:58.1 29:38.0 5:56/K
162 ZoŽ Yergler LaCrosse 466 10:02.0 29:41.9 5:56/K
163 Gabriella Kimes Boone Grove 61 10:13.0 29:52.9 5:58/K
164 Sydney Dreadfulwater Carroll, Flora 100 10:22.5 30:02.4 6:00/K
165 Nina Gropp New Buffalo, MI 762 10:35.6 30:15.5 6:03/K
166 McKenzie Bruder LaCrosse 467 10:38.8 30:18.7 6:04/K
167 Krysta Schanlaub Caston 107 10:39.7 30:19.6 6:04/K
168 Haley Hartmann North Judson 788 10:45.1 30:25.0 6:05/K
169 Abbie Hillman River Valley, MI 941 10:58.9 30:38.8 6:08/K
170 Kaylee Gebhart Eastern, Greentown 263 11:07.7 30:47.6 6:09/K
171 Miranda Addison Eastern, Greentown 265 11:08.9 30:48.8 6:10/K
172 Hannah Kaczas Laville 549 11:11.2 30:51.1 6:10/K
173 Laura Pardo Pioneer 881 11:29.8 31:09.7 6:14/K
174 Hannah Walker Westville 1179 11:36.7 31:16.6 6:15/K
175 Catie White Eastern, Greentown 264 11:52.7 31:32.6 6:18/K
176 Hayden Warner Winamac 1222 12:39.6 32:19.5 6:28/K
177 Elena Lendermon Faith Christian 302 12:59.5 32:39.4 6:32/K
178 Isabelle Sebastian Kouts 451 13:29.6 33:09.5 6:38/K
179 Jenny Xue LaLumiere 457 13:46.0 33:25.9 6:41/K
180 Leslie Thomas South Central 1015 15:07.4 34:47.3 6:57/K
181 Katelyn Rudolph South Central 1013 15:08.5 34:48.4 6:58/K
182 Gabby Spisak North Newton 801 15:58.6 35:38.5 7:08/K
183 Makayla Greenawalt Triton 1034 16:29.1 36:09.0 7:14/K
184 Haley Sheets Marquette Catholic, M.C. 650 16:32.3 36:12.2 7:14/K
185 Carina Kolasa North Judson 789 18:00.5 37:40.4 7:32/K
186 Leah Primiani Boone Grove 67 20:37.4 40:17.3 8:03/K
187 Emily Ramirez Beecher 30 21:55.1 41:35.0 8:19/K
*Overall place among females only